Az amerikai Inside the Vatican magazin, minden év januárjában teszi közzé „Az év embere” toplistáját. Tíz olyan személyt választanak ki, akik kiemelkedő hatást gyakoroltak tevékenységükkel környezetükre, jelentős szerepet vállalva a világ és a hit fontos kérdéseiben.
A lap 2019-re a meglepetések éveként tekint vissza: „a szekularizált Európában egy népszerű vezető a kereszténységre hivatkozik; Lengyelország elvilágiasítási törekvései közepette egy 15 éves fiú a magasba emel egy feszületet az LGBT jogokat követelő felvonuláson Varsó közelében; Hollywoodban egy híres amerikai rapper Jézusról énekel koncertjein; a poszt-keresztény Párizsban egy pap életét kockáztatja az Oltáriszentségért.”
Egy magyar ferences, aki elhagyott gyermekeket segít
A felsorolásban a lista ötödik helyén kapott helyet Böjte Csaba atya, aki évtizedek óta fogad be és nevel fel gyermekeket az utcáról. „Egy magyar ferences, aki elhagyott gyermekeket segít” – így jellemzi a szerzetest a tevékenységéről szóló hosszú méltatás. „Nemcsak élelmet és szállást biztosít nekik, hanem bekapcsolja őket egy közösségbe is.”
A magyarok a világ lakosságának 0,2%-át alkotják. Van-e értelme, hogy egy ilyen méretű nemzet állást foglaljon és kiálljon egy ügyért? Igen!
A hetedik helyen szerepel Orbán Viktor miniszterelnök úr neve. A magyarázat szerint a magyar politikus ellentmondásosságot váltott ki, mert határozottan kiáll Magyarország identitásának megtartása mellett, mint keresztény nemzet. „A magyarok a világ lakosságának 0,2%-át alkotják. Van-e értelme, hogy egy ilyen méretű nemzet állást foglaljon és kiálljon egy ügyért? Igen” – idézi a miniszterelnököt az amerikai lap, majd hosszasan bemutatja tevékenységét a keresztény értékek és identitás védelmében elmondott beszédeiből idézve.
Negyedikként feltétlenül érdemes megemlíteni a 15 éves lengyel fiatal – Jakub Baryla nevét is, aki országa addigi legnagyobb LGBT jogokat követelő felvonulásán augusztusban a rendőrsorfallal védett menet elé állt, kezében egy feszületet magasra emelve és latinul imádkozva az Üdvözlégy Máriát. Mélységesen felháborította ugyanis a Czestochowai Fekete Madonna-ikont megszentségtelenítő transzparensek készültének híre a homoszexualitást népszerűsítő felvonuláson, amely végül cselekvésre késztette.
Mindannyian tanúságot tesznek az Úr kegyelméről, amely működik a mindennapi emberek életében…
A párizsi Notre Dame tavaszi drámája kapcsán, a második helyet pedig az a Jean-Marc Fourier atya kapta, aki áprilisban a székesegyház lángba borulásakor a tűzoltókkal együtt az életét kockáztatva rohant be a lángok közé, hogy megmentse az Oltáriszentséget, illetve Krisztus töviskoronáját.
A Jó, az Igaz és a Szép bátor harcosai
A toplistán szerepelnek továbbá a Jó, az Igaz és a Szép bátor harcosai, az élet különböző területeiről: egy fiatal férj, aki elhivatást érzett a hit védelmére; egy kínai püspök, aki kész szembenézni az üldöztetéssel hitéért; egy afrikai érsek, aki zarándokok lelkipásztori ellátásának szenteli magát és három ír női aktivista, akik az abortusz párti erők ellen küzdenek. Mindannyian tanúságot tesznek az Úr kegyelméről, amely működik a mindennapi emberek életében és vallják, mint mi is: „Ezt a kincset cserépedényben őrizzük, hogy az erő túláradó nagyságát ne magunknak, hanem Istennek tulajdonítsuk” (Kor 4,7) – fogalmaz a lap főszerkesztője az Év 10 emberéről.
A teljes lista a Vatican News oldalán olvasható el, magyar nyelven is: link
Forrás: Vatican News | Magyarkurir.hu | Mandiner.hu
Fotók: Orbán Viktor, Facebook # facebook.com
Maciej Luczniewski / NurPhoto / Getty Images